Slyšíš ty svaté hory?

System of A Down

 

System of a Down je populární metalová kapela pocházející z Los Angeles v Kalifornii. Její název se někdy zkracuje na SOAD.

 

 

Ačkoli kapela byla založena v Kalifornii v USA ve městě Los Angeles, všichni členové jsou původem Arméni. Zpěvák Serj Tankian a bubeník John Dolmayan se narodili v Libanonu, kytarista Daron Malakian pochází z Hollywoodu v Kalifornii a baskytarista Shavo Odadjian se narodil v Arménii.

V roce 1993 se potkali Serj Tankian a Daron Malakian na stejné škole a založili kapelu jménem Soil ve složení: Serj Tankian - zpěv a klávesy, Daron Malakian - kytara, Dave Hagopyn - basa a Domingo Laranio - bicí. Po roce 1995 se kapela rozpadla a tak Serj a Daron založili novou skupinu s názvem System of a down (podle básně Victim of a down). Shavo jim dělal manažera, později hrál na basu a na bubny Andy Khachaturian. V roce 1997 byl bubeník nahrazen Johnem Dolmayanem a skupina získala své konečné složení.

Kapela své první album vydala v roce 1998. Album se jmenovalo jako kapela – tedy System of a Down. Před vydáním tohoto alba se několik písní vydalo jako singly. Album se v americkém žebříčku umístilo na 124. místě a bylo oceněno platinovou deskou.

Své druhé album Systémy vydaly až v roce 2001. Album dostalo jméno Toxicity. V Americe se vyhouplo na 1. místo žebříčku a v Británii se umístilo 13. Navíc bylo oceněno čtyřmi platinovými deskami. Následující deska Steal This Album!, která vyšla v roce 2002 na rozdíl od předcházející Toxicity propadla, což bylo způsobeno tím, že to byla narychlo poskládaná nahrávka z nevydaných skladeb a demo nahrávek. V Americe byla až 15. a v Británii dokonce 56.

Dlouhé čekání na nové album se pravděpodobně kapele vyplatilo, protože své čtvrté dvojalbum, které se jmenuje Mezmerize/Hypnotize, vyšlo až v roce 2005 a v umístění na žebříčcích prodejnosti porazilo album Toxicity. Mezmerize se v Americe umístilo na 1. místě a v Británii na místě druhém. Navíc napodobilo System of a Down a Toxicity a získalo platinovou desku. 22. listopadu 2005 kapela vydala „druhou část“ album Hypnotize.

V květnu 2006 skupina ohlásila přestávku, která by podle Darona měla trvat několik let, nicméně trvá na tom, že toto není rozpad kapely. Důvod přestávky je ten, že členové chtějí rozjet své vlastní projekty. Daron bude hrát v kapele Scars on Broadway, která by měla vydat svůj debut v létě 2008. V této kapele se objeví John. Shavo rozjel hip-hopový projekt  Achozen. Serj je v kapele Elect the Dead a 23.října 2007 vydal svoje první čistě sólové album Elect the Dead, ze kterého už v hitparádách boduje několik songů a hudební klipy. John si otevřel online obchod s komiksy „Torpedo Comics“. Poslední koncert odehráli 13. srpna 2006 na Ozzfestu ve West Palm Beach.

 

ČLENOVÉ

 - Serj Tankian – zpěv, klávesy, doprovodná kytara

- Daron Malakian – kytara, zpěv

- Shavo Odadjian – baskytara

- John Dolmayan – bicí 

Oficiální stránky kapely: www.systemofadown.com 

Zdroj: www.wikipedia.cz

 

 

 

 

Anketa

Koho máte nejradši?

v.1.1; Pavel Eder © 2008-2009 všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode